Bugün

'YA BEN ÖLÜRSEM' 1 Nisan'da Sinemalarda

19 Mart 2022 - 17:29
Güncelleme: 24 Mart 2022 - 10:36
AJANS PAZAR / Haber Merkezi

Yönetmenliğini Ahmet Faik Akıncı’nın yaptığı ve çaresiz bir ailenin gerçek hayat hikayesini anlatan ‘YA BEN ÖLÜRSEM’ adlı film 1 NİSAN’da gösterime girecek.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Ülkemizde nüfusun %12.29’unu engelliler oluşturmaktadır. Bunların doğuştan, doğum
sırasında ve doğumdan sonra zihinsel. bedensel. işitme. dil vb. engelli olan kişilerin toplam nüfus içindeki oranı ise %2.58 (yaklaşık 1.8 milyon) dır. Engelli kişiler doğrudan ilişkide bulundukları aileleriyle birlikte düşünüldüğünde. ’engellilik’ konusu yaklaşık on milyon kişiyi ilgilendirmektedir. Yapılan yasal düzenleme ve alınan tedbirlerle engellilerin yaşamında kayda değer iyileştirmeler sağlanmıştır, Ancak alınan tüm yasal ve idari önlemlere ragmen hala acınılan. dışlanan, kabul görmeyen, küçümsenen. güvenilmeyen insanlar olarak görülmektedirler. Bu tutum engellilere ilişkin olumsuz bir algının oluşmasına ve toplumdan dışlanmalanna neden olmaktadır.

Elde edilen sonuçlar engellilere yönelik toplumsal algının son derece olumsuz ve ön yargılı olduğunu. özellikle zihinsel engellilerin aileleriyle birlikte toplum tarafından dışlandığını. bundan dolayı engelli çocuğu olan ebeveynlerin de mümkün olduğu kadar toplum içine çıkmamayı tercih ettiğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla engellilere yönelik toplumsal algının değişmesi, engellilerle ailelerinin toplumsal dışlanıruşlıktan kurtanlması için birey olarak hepimize görevler düşmektedir. Engelli gruplarının içinde en şanssız olanlan ise otizm hastalarıdır ve engelli olmak kendi tercihleri değildir. otizmli bir insan, ömür boyu korunmaya muhtaç ve başkalarına bağımlı yaşamak zorundadırlar. Bu nedenle. Otizmli çocuğa sahip anne ve babanın; ölümlerinden sonra otizmli çocuklarını bekleyen belirsiz geleceği düşünerek yaşaması. aile için bir kabus ve yıkımdır. YA BEN ÖLÜRSEM işte bunu anlatmaktadır.

Engelliliğin engellenmesi, tamamen yok edilemese bile. asgari düzeye indirilerek. mutlu bir gelecek kuşak yaratılması. daha da önemlisi bizlerin yaşadığı acılarla gelecek nesillerin tanışmaması temennileriyle bu konuda Türk sinema izleyicisini bilinçlendirmek ve otizmli bir çocuğa karşı yanlış tutumların nelere mal olabileceğini gözler önüne sermek adına bu sinema filmini çekmiş bulunmaktayız.

Ülkemizde engellilere karşı oluşmuş olan önyargıyı yok etmek amacı ile ahlaki değerlere bağlı kalmak şartı göz önünde bulundurularak hazırlayıp geliştirdiğimiz ‘YA BEN ÖLÜRSEM ’ isimli sinema filminde otizm hastası Mehmet’in ve ailesinin hayatını sinemaya aktarmak izleyiciye yol gösterici , izlerken zaman zaman güldüren zaman zaman ağlatacak ve en önemlisi düşünmelerine neden olacak hikayemizin büyük bir kitleye ulaşıp ses getireceğini düşünmekteyiz.