Tolga Mahmutoğlu

Tolga Mahmutoğlu

YENİ AKIM
tolgamahmutoglu@gmail.com

Metronom Şart Hayatta

09 Ocak 2021 - 09:54 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 15:43

Maskesini takıp mesafesini ve kendini bilenlerin köşesinden, yine düşündürücü ve Nato kafa’ya hitap etmeyen, kopyala yapıştır zihniyetinden uzak, içinden gelenleri yazan, kendini ve çitasını bilenlerin köşesindeyiz.

Birde 10 milyon Z Kuşağı’nın gelecek kaygısı var.  Peki, çözüm ne? Adımları ne olacak? Genç kitlenin mezuniyet belgeleri yeterlilik teşkil etmiyor mu? Zamanında X-Y kuşağının iki yıllık diplomasının bile bir forsu varken, şimdiler de dört yıllık mezuniyet diploması bile para etmiyor. Bir de yüksek lisans ve lisansüstü eğitim almış insanların, boş kaldığı atanamayanlar kervanı var.

Kimsenin bir şey yapmadığı bir sistemin tam ortasındayız. Bir taraftan diplomanın yetersiz sayılıp, sertifikaya dayalı alımlar; bir taraftan da işi ehline vermeden, referans denen bozuk çarkın takılmasını bekleyenler, nereye kadar gidecek ki bu, elbette bir gün son bulacak.

Yurt dışına giden mükemmel beyinleri unutmayalım. Dijitalden Yurt dışına akan milyonlar var. Dijitalde halen iyi adımlar atılmadı. Çağ atlayamadığımız, avuntu sistemin bir parçasıyız. Çok iyi  ’Server’larımız var unutmayın.  Şu an troll olarak kullanılan, alan açılmadığı için kendini oyunlara vermiş, gelir kapısı gibi gördükleri oyunlar. PC başında beyinlerine neyin Empoze edildiğinin bile farkında olmayan gençlerimizin farkındasınızdır umarım.

Peki, neyiz biz? Çölde su bekleyen kaplumbağa mı? Onların hakkını, hukukunu kim dile getirecek? Kültür, sanat kimlere teslim edildi? Özerk insanlara, sertifika ve çakma diplomaların bedelini neden gençler ödüyor? Bunun yerine hiçbir kesimi ötekileştirmeden, ideolojisine bakılmaksızın, hiçbir ayrım yapılmadan herkese hakkı verilmeli. Sağlıklı psikolojiye sahip insanlar azalıyor.

Gittikçe anlayıştan uzak ve düşüncesiz bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. Düzen şart, hayat laboratuvarı.

 

 


 

Reklam
Reklam
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Gökçe
  3 ay önce
  Merhaba ben 21 yaşındayım. Ben bi z kuşağı olarak söylediklerine katılıyorum çünkü gençlere önem verdiği görüyorum. Kahvehaneleri dikkate almadığın ve yazmadığın için bu yazılar insanların ilgisini çekmeyebilir. :))
 • Ali BAŞ
  4 ay önce
  Surekli tutarsiz alakasiz yanlis dolu seyler yaziyosun arastir yardim al öğren oyle yaz yaş daha genç zaten memleket kendi veriyor konuyu olmazin ustune daha fazla gitme derim ben
 • Kemal Başnar
  4 ay önce
  19 yaşındayım okumak İçin çabalıyorum eğer öğrenmeye değil de öğrenmek için gerekli şeyleri temin etmede sorun yaşıyorsam, farklı yerlerdeki yaşıtlarımın sahip olduğu şeylerin yarısına sahip olamıyorsam ki sahip olsam onun 3’ te ikisini de devlet alır bu işte düzgün gitmeyen birşeyler var demektir. Desteklenmem lazım ama daha çok dibe çekiliyorum. Boğulmamıza ramak kaldı artık biraz ferahlık istiyoruz.
 • Mert KALENDER
  4 ay önce
  Yaşınızı bilmiyorum ancak yaşadığınız dönemin sıkıntılarınızı unuttuğunuzu görüyorum yorumlarınızdan. Okuyup bilgilen dediğiniz şahsa eleştirmeden önce “A haber” izlemeyi bırakmanızı tavsiye ediyorum. 2020 yılında Türkiye cumhuriyetinde bir Türk gencinin yaşamsal aktivitelerini gerçekleştiremiyorsa burda bir problem vardır. Görün gözün hakkı var. Emekli maaşını alıp sabahtan akşama kahvelerde oturup sadece taraflı haber kanallarında izlediğiniz TÜRKİYE MESELELERİNİ bir kenara bırakın. Halkın arasına girip gerçekleri görün. Yaşım 18 sevgi ve saygılarımla.
 • Boş yapma alicim
  4 ay önce
  Ağzı olan konuşuyor boşu kes rivriv
 • Sezai Karakoç
  4 ay önce
  İyi en azından beni dinleyip, anlamsız duygulara değil sosyal bir konuya değinmişsin bu sefer. Muhteva güzel, ama üslup berbat.