Reklam
Reklam
Gamze Bozacı

Gamze Bozacı

VİTRİN
gmz.bozaci@gmail.com

İnsanız, Haklıyız

10 Aralık 2020 - 08:49 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 12:20

ABD'nin Nagazaki'ye atom bombası atması sonucu, Japonya'nın teslim olmasıyla 1945 yılında II.Dünya Savaşı sona erdi. Bundan tam 3 yıl sonra, 10 Aralık 1948'de, ABD ve Türkiye'nin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda İnsan Hakları Evrensel Bildirisi kabul edildi.

 Temelleri devlet terörü kapsamında binlerce sivil halkın katledilmesiyle atılan bildirinin kabul edildiği bu gün, İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.

 Ama yine de yüzlerce yıllık işkence, cinayet, soykırım, katliam ve savaş geçmişi olan toplumlara ait bazı topluluklar, birbirlerini otoriteyi temsil edenlerden korumak amacıyla mücadele ediyor.

 Her güne bir isim vermek kolay. Asıl zor olan o güne özel ve güzel anlamlar yükleyip, kalan her gün nasıl anlamsızlaştırıldığını ve değersizleştirildiğini görmek.

 Dünyanın her yerinde katledilen ve tecavüze uğrayan kadınlar...Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun. Atanamadığı için intihar eden öğretmenler, öğrencileri tarafından verilen performans notuna layık görülen eğitimciler... Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun. Ergen olmadan gelin olan, istismar edilen kızlar... Kız Çocukları  Gününüz Kutlu Olsun. Emekleri sömürülen işçiler... İşçi ve Emekçi Gününüz Kutlu Olsun. Ötekileştirilen engelliler... Engelliler Gününüz Kutlu Olsun. Çocuğunun gözleri önünde öldürülen anneler... Anneler Gününüz Kutlu Olsun. Ahlak bekçilerinin savurduğu yargılara boyun eğmeyen eşcinseller. Eşcinseller Gününüz Kutlu Olsun. Ermeniler, Yahudiler, Kürtler, Araplar, Rumlar, Türkler, Aleviler, Sufiler, Siyahlar ve Beyazlar... Sizlerin de Irk Ayrımı ile Mücadele Gününüz Kutlu Olsun ve dünyanın hiçbir yerinde esamesi okunmayan İnsan Hakları Günümüz Kutlu Olsun.

 Üzülerek yazımı burada noktalıyorum. Çünkü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince 2019 yılında Türkiye'de en çok ihlal edilen hak İfade Özgürlüğü ve Adil Yargılanma olmuş.

 Varın gerisini siz düşünün...

 

Reklam
Reklam
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Onur
  1 ay önce
  Bravo gamze bozacı
 • Onur parlk
  1 ay önce
  Çok güzel bir yazı bayıldım tebrik ederim
 • Harun üst
  1 yıl önce
  Yazının üslubu ve anlattıkları mükemmel kalemine sağlık
 • Devrim
  1 yıl önce
  Bağırmadan, çağırmadan, küfretmeden... Doğrudan mesaj veren, üstü kapalı anlamlarla yormayan, boğmayan, açık ama aynı zamanda ironik, farkındalık sağlayan çok iyi bir yazı tebrikler.
 • Merve
  1 yıl önce
  Bazen kısacık bir cümle her şeyi özetler. Tebrik ediyorum, alkışlıyorum.
 • Sinem VATANDAŞLAR
  1 yıl önce
  Şükür hayattayız da yaşama hakkımız henüz suistimal edilmemiş. Kalemine sağlık arkadaşım, yine devrim niteliğinde bir yazı