Yarının Dünyaları
Metin Uygur

Metin Uygur

Bence

Yarının Dünyaları

22 Nisan 2020 - 17:15

23.Nisan Türk Ulus’unun tarihte kendi kendini buluşu ulusal egemenliğe erişinin tarihidir. Tüm coşkusu ve sevinci ile 100.yıldönümünü kutladığımız bu önemli tarih kesiti egemenliği tek bir kişiden, zümreden alarak onu gerçek sahibi olan halka vermiştir. Ulusal Egemenliğe erdiğimiz, kulluktan çıkıp yurttaşlığa eriştiğiniz, tam bir asırdır Atatürk’ümüzün ”Egemenlik Kayıtsız Şartsız Ulusundur” sözünü kendimize temel ilke edindiğimiz tarihtir 23.Nisan.
 
23.Nisan bayram içinde bayramdır. Biri Ulusal Egemenlik, diğeri Çocuk Bayramı.  23 Nisan’ın Ulusal Egemenlik Bayramı olmasıyla kültür ve uygarlık, Çocuk Bayramı olmasıyla yuvalar ve aileler övünüyor bugün. Ata’mızın çocuklara armağan ettiği bayram içinde bayram olan bu günde, iki bayramı aynı anda kutlayan başka bir ülke yoktur yeryüzünde.
 
Çocuklar dünün bugünü, bugünün yarını, yarınların toplumudurlar. Çocuklar bizlerin büyük umutlarımız, aydınlık yarınlarımızdır. Onların ışıl ışıl parlak gözlerinin aynalarından, Atatürk’ümüzün özlediği yarınlarımızın çağdaş dünyalarını görebiliriz.
 
Çocuklar, ”biz bugünün küçükleriyiz ama yarınların büyükleri olacağız” inancının ve güvencinin çelikleşmiş simgeleridir. Küçücük kalplerini, körpe beyinlerini ilimin en yararlı bilgileri ile donatıp Atatürk Türkiye’sine damgalarını vuracak biricik varlıklarımızdır.
 
Son zamanlarda ulusal tarihimizle kavgalı, Atatürk ilke ve devrimleri ile sorunu olan bazı kesimlerin itibarsızlaştırma, değersizleştirme çabalarına karşın Atatürk Çocukları bu günü sonsuza dek taşıyacak ve yaşatacaklardır.
 
Bir düşünür ”dünyada benim gönlüme en yakın varlıklar çocuklardır” demiş. Yine bir şairimiz, Ben çocukları severim,
Sonra kuşları,
Sonra yine çocukları. Diyor.
 
Bu büyük gün bir bahar kelebeği güzelliği ve hafifliğiyle kendi bayramlarının en haklı coşkusunu ve sevincini küçücük, tertemiz yüreklerinde duyan, bizim büyük umutlarımız, aydınlık yarınlarımız olan hayatın baharı, baharın sabahı başta tüm dünya çocuklarına ve Atatürk Türkiye’sine kutlu olsun, mutlu olsun.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ahmet Üst
  6 ay önce
  Tebrik ederim Metin Bey.Kaleminizin estetik inceliğine yansımız yüreğinizi de yazınıza yansıtarak.
 • Kenan KANBEROĞLU
  6 ay önce
  Değerli Arkadaşım.Sen yazarsında ben okumammı.Her zamanki gibi çok güzel yazmışsın.Saygılar.