Ahmet Üst

Ahmet Üst

Söz
ahmetust6161@gmail.com

Deniz Gezmiş'in Rizeli Kader Arkadaşı Cihan Alptekin

30 Mart 2021 - 15:42 - Güncelleme: 30 Mart 2021 - 21:32

Cihan'ın sürekli söylediği bir şey vardı: ''Bana dürüstlüğü sen öğrettin ANNE''
  
“Benim ne kadar haklı olduğumu ileride anlayacaksınız. Ben de sonuna kadar dürüstlüğümü kanıtlayacağım anne. Bana güven” Diyordu.
      
Deniz Gezmiş için Rize çok özeldi. Baba tarafı Rize/ İkizdere Başköy’de yaşamış. Cimil’den “Gezmişoğulları” sülalesinden geliyordu.
       
Deniz her fırsatta “Cihan varken bana bir şey olmaz” Diyordu.
       
Cihan'ın hal ve gidiş notu fenaydı.

Okulda çok çalışkan ve başarılıydı. Fakat haksızlığa uğradı mı Cihan’ı kimse tutamazdı. Hakkını aramak için bazen saldırganlaşırdı. Bu nedenle karnesindeki hal ve gidiş notu fenaydı. Babası Cihan’ın haklı olduğunu bildiği için bu duruma üzülmezdi. Her zaman da haklı olurdu. Onda adalet duygusu ve vicdan çok gelişmişti.
      
İlk siyasi bilinci kendi köylülerinden Köy Enstitülerinde okuyan birkaç gençten almıştı. Onlar, yaz tatiline geldiklerinde insanlarla toplanır, siyaset yaparlardı. Yakup Ağabeylerden biriydi. Çoğunluğunda Cihan onların bu tartışmalarına tanık olurdu. Cihan'da siyasi bilinç böyle oluşmuştu.

Annesine çok benziyordu. Annesi Ayşe Teyze rahatsızlığı nedeniyle 2013 Tarihinde Karadeniz Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altındayken bir şeyim yok diyerek iki kez kaçma girişiminde bulunmuştu.06 Şubat 2015 de 96 yaşında yaşamını yitirdi. Oğlu Cihan ile koyun koyuna yatıyor.
     
Cihan'ın ölümünden sonra Ayşe Teyze adını hiç anmadı. Ta ki bir torunu dünyaya merhaba deyip, adını Cihan koyana dek. Ayşe Teyzeyi oğlum Cihan ile ziyaret ettiğimde Lazca konuşup dertleşirdik.  Bak Ayşe Teyze oğlum Cihan dediğimde gözleri parlıyordu. Oğluma önderimizin adını koydum diyerek acılarını dindiriyordum. Mutlu oluyordu.
     
30 Martta Yeni yol Köyüne Cihan’ın mezar ziyaretinde bulunan konuklara  güvenliği sağlama parolası ile görevlendirilen kolluk güçlerine ikramlarda bulunulur. Emperyalistlerin anlamadığı veya anlamak istemediği Anadolu budur işte.
      
Ayşe Teyze dedim. Bu yıl Cihan'ın ölüm yıl dönümünde jandarmalar geldi mi diye sorunca, evet dedi.
      
Komutan tam burada senin oturduğun yerde oturuyordu. İkimiz çay içiyorduk. Neler konuştunuz deyince, komutana dedim ki diye başladı. ‘Komutan oğlum Cihan, Mahir, Denizler kimseyi öldürmedi. Amerikan ve İngiliz emperyalizmine karşı tam bağımsız Türkiye'yi savundular. Hepimiz için, çocuklarımız için mücadele verdiler...suçsuz insanları neden öldürdüler ''Diye sorduğunda, komutanın başını öne eğdiğini söylemişti. Halen mezar ziyaretine gelen insanları, güvenlik gerekçesi ile yoğun önlemlerle karşılaşmaktadırlar. Katledilen devrimcileri saygı ile anıyorum.


 

Reklam
Reklam
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum