Reklam
Reklam
Ali Günay

Ali Günay

EĞİTİM DANIŞMANI
aligny@hotmail.com

Cumhuriyet

28 Kasım 2021 - 18:37

Cumhuriyet gazetesi

Çocukluğumdan beri… Aralıksız 40 yılı aşkın okuyucusuyum.
Ekmek parasının bir kısmını ayırır gazete ve kitap alırdım, hala bu alışkanlığım devam ediyor.

Her durum, her zaman ve koşulda ayakta durmaya, kendime bir uğraş bulmaya alışığım. Okurum, yazarım. Ortaokuldan itibaren edindiğim bir alışkanlık…

Ayrıca konser, sinema ve tiyatroya giderdim. Ne yazık ki salgın döneminde buralara gidemez oldum. Ancak evde kapalı kaldığımda bu alışkanlık ve hobilerimle oyalanıyor ve kendimi geliştiriyorum. Her durumda kendime yarayacak bir şeyler çıkarıyorum. En azından can sıkıntısı çekmiyorum. Çünkü okumayı seviyorum.

lk özentim örnek aldığım büyüklerimin bakkaldan bir ekmek bir Cumhuriyet alıp, gazetenin isminin dışarıya görünecek şekilde katlayıp yan cebine koyma davranışıydı.

Cumhuriyet yazarı olmak zordur. Cumhuriyet okuru olmak ta zordur ama onurdur.

“Rize meydanından kızımın evine gidiyordum. Büfeye gazetemi alayım diye yanaştım. Büfeciden bir Cumhuriyet istedim. Parasını vermek için elimi cebime attım. Bir de baktım ki cebimde para yok. Evde pantolon değiştirdim ceplerdekini almadan alelacele çıkmıştım. Gazeteyi tekrar yerine koyarken büfe sahibi,

-Beyefendi gazeteyi alın alın. Paranız olduğunda getireceğinize inanıyorum. Çünkü siz Cumhuriyet okurusunuz,” diye tekrar gazeteyi elime tutuşturdu.
Bir Cumhuriyet okuru bu güveni verebilmiştir.

Onun için diyorum ki cumhuriyet okumak, okuru olmak bir ayrıcalıktır. Herkesin harcı değildir.

Cumhuriyet diğer boyalı basın gibi tabak, çanak, çömlek promosyonlarla ayakta duran bir gazete değildir. O halkının ve okurunun desteği ile ayaktadır. Onun sahibi holding patron ve medya baronları değil doğrudan halktır. Bakılacak değil, okunacak gazetedir. Cumhuriyet sadece gazetedir. Ekoldür. Okuldur. Bir Cumhuriyet okuru on yıl gazeteyi takıp ederse kendisini akademik öğretim görmüş gibi bir birikime sahip olur. Tıpkı üniversite bitirmiş gibi…

Cumhuriyet yazarı olmak zordur. Cumhuriyet okuru olmak daha zordur ama aynı zamanda onurdur. Cumhuriyet okuruna herkes güvenir. Emanetini bırakır ve onunla gönderebilir. Topluma böyle bir imaj verebilmiştir.

Belli olumsuz dönemlerde kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan, uğruna şehitler veren  ve adını ulusal kurtuluş savaşı önderi M.K. ATATÜRK ten alan bir gazetedir.
İlkeleri; aydınlanma, çağdaşlaşma, eleştirel akla, bağımsızlığa, cinsiyet eşitliğine ve sanata bağlı kalmaktır.

Demokrasilerde insanların haber alma hakkı vazgeçilmez bir haktır. Kamu yönetiminde şeffaflığın sağlanabilmesi, yurttaşlarca denetlenebilmesi, insan hakları ihlallerinin önüne geçebilmesi, haberlerin özgürce verilebilmesinden geçer. Bu misyonu gazetemiz her koşulda yerine getirmeye çalışıyor. Gazetemizin daha geniş kitlelerce okunabilmesi için;

ÖNERİLER

Gazete yazı, haber ve makaleler üst düzey eğitim almış kişilere hitap ediyor. Onun için belli bir birikimi ve kültürel potansiyeli olan zümre tarafından okuna bilmektedir. Gençlere dönük okuyucu sağlamak için arayış içinde olunmalıdır. Okur seviyesi daha alt kültür düzeyine de hitap etmelidir.

Sayfa düzeni daha göz alıcı olmalı, haber kaynağını taşıyan yazılar olumlu-olumsuz yönleri ile karşılaştırmalı yazılmalıdır. Okuyucu haberin bilgisini alırken de kendini yetiştirecek, geliştirecek bir şeyler bulmalıdır.

Kültür ekleri çoğaltılmalı. Mümkünse parasız okuyucunun eline geçmesi sağlanmalıdır.
Bilimle ilgili gelişmeleri ön plana alan bilim kültür, doğa ve çevre, kitap ile ilgili ekler verilmelidir. Bilim Teknik Dergileri en az haftada bir okuyucunun eline geçmesi sağlanmalıdır.

ADD Genel Merkezi olarak Cumhuriyet dağıtma kampanyasına öncülük etmesi çok olumlu bir davranıştır. Bunu tüm ilçe şube başkanlıkları öncülüğünde tüm Türkiye’de sürdürülmesi daha iyi sonuçlar verir.

 

Reklam
Reklam
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum