Mahmut B. Telatar

Mahmut B. Telatar

GÖZLEM
mbtelatar@hotmail.com

Tarafsızlık

10 Şubat 2020 - 21:31 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 21:41

Tarafsızlık özellikle basın sektöründe çok dile getirilen bir kavram. Hepsi tarafsız, bağımsız, objektif ve özgür yayın politikası izler! Asla yanıltma karalama karartma yapmazlar!İnanıyor muyuz?Gülümsediniz değil mi? Tarafsızlık diye bir şey yoktur. Aslolan adil olmak size dokunsa bile doğru olandan yana olmaktır.Hele halkın haber kaynağı olan basın yayın sektöründe hizmet veriyorsanız, adil ve doğru haber yapabiliyorsanız yaşadığınız yere en büyük hizmeti yapmış olursunuz. Ülke yönetiminin uygulamalarının sigortası doğru haber kaynaklarıdır. Yapılan yanlışın dile getirilmesi o yanlışı yapma durumunda olanların kendilerine çeki düzen vermelerini sağlar.Doğru ve yanlışı neye göre değerlendireceğiz? Herkesin bakış açısına göre doğrular farklı olabilir.

İşte burada da alınan sonuç bir şeyin doğruluğunu yanlışlığını ortaya koyar. İzlediğiniz yol sizi istediğiniz sonuca ulaştırıyorsa doğru yoldasınız. Aksi durumda izlediğiniz yol ve yöntemlerde sorun var demektir.İşte o nedenle basının özgür, adil, bağımsız ve doğru haber üretmesi önemlidir. Tartışma programlarında gündemin seçilmesi çağrılan konuklar ve tartışma yöntemi önemlidir. Sonuçta ya insanları doğru bilgilendirirsiniz ya da beyin yıkama işlevini görmüş olursunuz. Ama asla doğru bir sonuç ortaya koyamazsınız.Peki, kim doğru ve adil haber üretebilecek özgür ve bağımsız program yapabilecek cesareti bulabilir? İşin püf noktası burada düğümleniyor.Basın yayın sektörü oldukça pahalı ve sınırlı gelir kaynaklarına dayanan bir sektör olması güç sahiplerinin üzerinde hegemonya kurmasına olanak sağlıyor. O nedenle o kuruluşun sermaye yapısı onun politikalarının özüne yön veriyor. Eğer bir kuruluşa kamu bankalarından alınan yüklü krediler le sahip olunuyorsa ondan bağımsız ve özgür habercilik bekleyemezsiniz. Çünkü kendine o kaynağı sağlayana borçludur. Nasıl aldıysa aynı şekilde kaybedeceğini bildiği için ona hizmet edecektir.İşte ülkemizde basın sektöründe karşılaştığımız en önemli sorun budur ve göz göre göre halkı yanıltır yalan söylerler. Son günlerin tartışma konularını hatırlayalım, saraya çıkan CHP li konusu asparagas haber olduğu ortaya çıktığı halde sözüm ona bir merkez medya kuruluşunda günlerce tartışıldı.Ancak eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun eski cumhurbaşkanları ve başbakanlarının servetleri araştırılsın dediğinde bu medya kanalları tarafından duyulmadı mesela.Her akşam belirlenen her konuda neredeyse aynı kişiler konunun uzmanı olarak programda yerlerini alırlar konuşurlar ama bir şey anlatmazlar bakıyorsun program kuru gürültüye dönüşür.

Birbirine bağırır çağırır ama kesinlikle konu ile ilgili bir aydınlatma göremezsiniz. Bu gürültü içerisinde hizmet ettikleri kişiler kazanırken beyin yıkamanın esiri olan halk da bedel öder.

 

Şu küçücük ilçe de bile sözüm ona haber siteleri var. Ülkenin ana muhalefet partisinin ilçe kongresi yapılıyor yeni yönetim seçiliyor konu ile ilgili tek bir satır haber bulamıyorsunuz. Keza geçtiğimiz aylarda CHP ilçe yönetimi tarafından yapılan tank palet fabrikasını yabancı bir ülkeye verilmesinin protesto edilmesi ile ilgili haberi koymayan ya da koyamayan yerel basın siteleri var. Sanıyorlar ki haber konusu yapılmayınca kimsenin haberi olmayacak.Tarafsızlık diye bir şey yoktur hiçbir zaman da olmayacak. Ancak gazeteleri okuyan, televizyonlarda haber programlarını izleyen halk olayları doğru tahlil edebildiği ve kendi yararına sonuçlar çıkarabildiği ölçüde kararlar almasına yarayacaktır.

 

Reklam
Reklam
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • M Bulak
  1 yıl önce
  Tebrikler güzel saptama.
 • Faruk TERZİ
  1 yıl önce
  Yazınızı beğenmekle birlikte bir bölümünde ,izlediğiniz yol sizi istediğiniz sonuca ulaştırıyorsa doğru yoldasınız derken aksi durumlarda yol ve yöntemlerde sorun var demek her ne kadar kabullenilmesede tamamen kişiseldir neyi görmek istiyorsan öyle bakar öyle yazarsın o zaman bu deneme olur bir gün önce yazdığın bir yazı için ertesi gün özür dilersin buda hiç hoş olmaz güven ortamı bozulur sonrası bütün yazılarına o gözle bakılır.aydınlatıcı yazılarınızın devamını diler selam ve sevgilerimi sunarım
 • Ali Günay
  1 yıl önce
  İşte ancak bu kadar güzel,baslığına uygun ve doğru tespitlerle bir yazı yazılır. Eline sağlık başkanım!
 • Mahmut Bayram Telatar
  1 yıl önce
  teşekkür ederim hocam